Достапни линкови

Во Сенатот на САД стопиран законот за бегалци од Сирија


Легислативата со која се бара построги мерки за влез во САД на бегалци од Сирија и Ирак беше стопиран во Сенатот од демократите кои не ја поддржаа. Републиканците во Конгресот инсистираат на ваков закон со цел да се обезбеди поголема сигурност за американците и за спречување напади од радикали или терористички групи, како Исламската држава. Законот предизвика остра дебата, а демократите оценија дека тој претставува напад врз луѓето кои бегаат од војна. Претседателот Барак Обама најави дека ќе дозволи влез на 10 илјади сиријци.

XS
SM
MD
LG