Достапни линкови

Минатата година, рекордно најтопла


Американската вселенска агенција НАСА и Националниот океанографски уред соопштија дека минатата година била далеку најтоплата година во 136 годишното мерење на температурите. Научници од двете владини агенции оценуваат дека тоа е поради глобалното затоплување предизвикано од човекот. За прв пат е прецизирано дека на Земјата е за еден Целзиусов степен потопло од пред индустрискиот период.

XS
SM
MD
LG