Достапни линкови

Бозкар: ЕУ да го исполни ветувањето кон Турција


Европската унија треба да го исполни ветувањето во рамките на договорот за доделување на три милијарди евра на Турција во замена за запирање на бранот на мигранти кон ЕУ, изјави денеска турскиот министер за ЕУ, Волкан Бозкар. Тој посочи дека Турција го исполнила својот дел од договорот, но ЕУ треба да ги реши внатрешните несогласувања.

Европски претставници минатата недела изјавија дека Италија ги блокира плановите за доделување на средства.

XS
SM
MD
LG