Достапни линкови

ИД држи околу 3 ипол илјади робови во Ирак


Екстремистичката група Исламска држава има заробено во Ирак околу три ипол илјади луѓе, вклучувајќи жени и деца, соопштија Обединетите нации. Во извештајот се наведува дека ирачките сили и сојузничките групи вклучувајќи ги и курдските Пешмерга борци киднапирале и убивале цивили. Од јануари 2014 до октомври минатата година во Ирак биле убиени над 18 илјади цивили.

XS
SM
MD
LG