Достапни линкови

Москва е клучот за решавање на Сирија и Северна Кореја


Јапонскиот министер за надворешни работи Фумио Кишида.

Јапонскиот министер за надворешни работи Фумио Кишида денеска најави дека ќе ги продолжи разговорите со Русија, иако двете земи сè уште немаат потпишано примирје за крај на Втората светска војна, велејќи дека Москва е клучот за решавање на меѓународните закани од Сирија и од Северна Кореја. Зборувајќи во Токио, Кишида рече дека територијалниот спор за островите на север од Јапонија ги спречува двете земји технички да ги завршат нивните непријателства од Втората светска војна. Сепак, тој рече дека дипломатскиот дијалог, особено на политичко ниво, е неопходен.

XS
SM
MD
LG