Достапни линкови

ИОМ: Рекорден број бегалци во Грција од почетокот на годината


На брегот на Грција овој месец пристигнале речиси 32 илјади бегалци – дваесет пати повеќе од целиот јануари минатата година, кога влегле помалку од 1500 бегалци, соопшти Меѓународната организација за миграција (ИОМ).

„Ако тој тренд продолжи, сигурно ќе имаме рекорден број бегалци, изјави Италиј Вирири, портпарол на ИОМ.

Во 2015 година повеќе од еден милион мигранти и бегалци преминале преку Средоземното Море во Европа, речиси половина од нив од Сирија.

XS
SM
MD
LG