Достапни линкови

Шефот на словачката дипломатија во посета на Косово


Мирослав Лајчак

Словачкиот министер за надворешни работи Мирослав Лајчак денеска ќе допатува во посета на Косово. Тоа ќе биде прва официјална посета на Лајчак на Приштина како шеф на словачката дипломатија. Тој, меѓу другите, ќе се сретне со претседателката Атифете Јахјага, премиерот Иса Мустафа. Лајчак нема да има средба со неговиот косовски колега Хашим Тачи кој се наоѓа во официјалната посета на САД.

XS
SM
MD
LG