Достапни линкови

Собраниска седница за констатирање на оставката на Груевски


Почна собраниската седница на која треба да биде констатирана оставката на премиерот Никола Груевски и престанокот на мандатот на владата. Пратениците од пратеничката група на СДСМ ја напуштија седницата. Пратениците треба да гласаат и за распуштање на Собранието, кое ќе важи од 24 февруари, за изборите да се одржат на 24 април. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ претходно соопшти дека ќе го предложи генералниот секретар на партијата Емил Димитриев за преоден премиер. СДСМ соопшти дека нема да учествува на изборите на 24 април.

XS
SM
MD
LG