Достапни линкови

Тајван доби жена претседател


Опозициската Демократската партија за напредок во Тајван прогласи победа на претседателските избори.

Шефицата на Демократска партија на напредокот Тсаи Инг-вен освои повеќе од 50 проценти од гласовите и ќе стане првата жена претседател на Тајван. Нејзините опоненти владејачката партија и ја честиташе победата. Таа ќе биде инагурирана следниот месец.

Нејзиниот став за независност е веројатно дека ќе предизвика тензии во односите со Пекинг кој го смета Тајван за сепаратистички регион и честопати се заканува дека ќе го врати. Над 18 милиони граѓани имаа право на глас. Една од причините за смената на власта во Тајван е незадоволството од досегашната влада која негувала многу блиски односи со Кина.

XS
SM
MD
LG