Достапни линкови

Нема струја за Крим додека не се обедини со Украина


Украинскиот претседател Петро Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека Украина е подготвена да го обнови снабдување со струја на Крим, но само доколку овој полуостров анкетиран од Русија повторно стане дел од Украина. На прес конференцијата во Киев тој додаде дека Украина прави се што може да го спречи натамошното влошување на условите за живот на Крим, но оти во договорот за продолжување на снабдувањето со струја мора да стои дека Крим е автономна република на Украина. Веќе неколку месеци жителите на овој полуостров се соочуваат со недостиг на струја.

XS
SM
MD
LG