Достапни линкови

Обама и Путин за кризите во Сирија и Украина


портпаролот на Белата куќа Џош Ернст

Претседателите на САД и на Русија Барак Обама и Владимир Путин телефонски разговарале за кризата во Сирија и за ситуацијата на истокот на Украина, соопшти портпаролот на Белата куќа Џош Ернст. Тој изјави дека притоа Соединетите држави ги пофалиле дипломатските и конструктивни напори на Русија за решавање на сириската криза. Путин и Обама последен пат се состанаа кон крајот на ноември во Париз на маргините на меѓународната конференција за климатските промени.

XS
SM
MD
LG