Достапни линкови

Турција изврши воздушни напади врз курдски цели во Северен Ирак


Илустрација.

Авиони ловци Ф-16 на турските вооружени сили извршиле воздушни напади врз бази на Курдската работничка партија (ПКК) во Северен Ирак, јави турската телевизија НТВ. Операцијата е извршена синоќа.

Воздушните напади биле во реоните на Метина, Зап, Авашин, Басјан и Гара во Северен Ирак. Повеќе детали не се соопштуваат.

XS
SM
MD
LG