Достапни линкови

САД го осудија нападот во Истанбул


САД го осудија вчерашниот самоубиствен напад во стариот дел на Истанбул и ја истакнаа својата посветеност да работат со Турција во борбата против милитантите на Исламска држава. Портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата куќа Нед Прајс вети дека САД ќе продолжат да соработуваат со Турција и да ја поддржуваат во борбата против тероризмот. Портпаролот на Стејт департментот Џон Кирби изразувајќи сочувство до семејствата жртвите изјави: „САД го потврдуваат силниот ангажман да работи со Турција, членка на НАТО и ценет член на коалицијата против ИД во борбата против општата закана од тероризмот“. Во нападот биле убиени десет странски државјани, главно германски.

XS
SM
MD
LG