Достапни линкови

Хуманитарната помош влезе во изгладнетиот сириски град Мадаја


Хуманитарната помош влезе во опколениот сириски град Мадаја, каде што хуманитарните организации предупредуваа дека жителите умираат од глад. Помошта за градот, кој е под контрола на бунтовниците, требаше да пристигне вчера, но беше одложена. Помош е испратена и за градовите Ал-Фуа и Кефраја. Околу 40 илјади жители на Мадаја, во близина на либанската граница, според информациите, ги јаделе миленичињата и трева за да преживеат. Организацијата Лекари без граници предупредува дека на градот му треба постојана помош, а не само еднократна испорака.

XS
SM
MD
LG