Достапни линкови

Рохани - На Иран му претстои „економски бум“


Иранскиот претседател Хасан Рохани.

Иранскиот претседател Хасан Рохани предвидува дека на Иран му претстои „економски бум“ по укинувањето на меѓународните санкции. Иран и шесте светски сили минатата година се договорија Техеран да ја ограничи нуклеарната програма во замена за укинување на економските санкции. Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини денеска рече дека санкциите ќе бидат укинати наскоро.

XS
SM
MD
LG