Достапни линкови

Бегалци од ирачки град кој е под контрола на ИД


Од северниот ирачки град Хавиџа стотици семејства почнале да бегаат од владеењето на милитантите на Исламската држава и од гладот. Семејствата се обидуваат да стигнат до ирачките сили кои градот го држат под опсада. Хавиџа се наоѓа на околу 220 километри северно од Багдад и засега останува едно од главните упоришта на ИД.

XS
SM
MD
LG