Достапни линкови

Делегација на Европарламентот во Скопје


Во Македонија денеска треба да пристигнат европратениците Ричард Ховит, Едвард Кукан и Иво Вајгл, кои заедно со еврокомесарот Јоханес Хан посредуваа во постигнувањето на Договорот од Пржино за надминување на политичката криза во земјата. Според најавите, тие денеска треба да има одвоени средби со потписниците на овој договор. Портпаролката на Европската комисија Маја Коцијанчич, деновиве потврди дека еврокомесарот Јоханес Хан ќе ја посети Македонија кон средината на јануари. До ова доаѓа во период кога истекуваат роковите кога премиерот Никола Груевски треба да си поднесе оставка и да биде избрана привремена влада до изборите на 24 април.

XS
SM
MD
LG