Достапни линкови

Кабул ќе ја добие листата на Талибанци подготвени за мировни преговори


Авганистанските власти соопштија дека Пакистан ќе им ја покажел листата на талибански бунтовници подоготвени да разговараат со Кабул нив за време на состанокот на кој се очекува да се оживее авганистанскиот мировен процес. Претставници на Авганистан, Пакистан, Соединетите држави и Кина утре ќе одржат состанок во Исламабад за да дискутираат за патот за мировни преговори. Во преговорите утре не се вклучени Талибанците. Претставници на авганистанската влада вчера соопштија дека на пакистанската листа има кои Талибанци сакаат а кои не преговори со Кабул за завршување на 15 годишната војна.

XS
SM
MD
LG