Достапни линкови

Убиени 326 припадници на ПКК во Турција


Генералштабот на турската армија соопшти денеска дека во серија акции на безбедносните сили во неколку реони на југоисточна Турција, се убиени 326 припадници на сепаратистичката Курдска работничка партија. Според соопштението, биле заробени и 58 припадници на партијата, а биле запленети и поголем број експлозивни направи. Во акциите биле ранети и четворица турски војници, кои се вон животна опасност.

XS
SM
MD
LG