Достапни линкови

Белгија со нови докази за нападите во Париз


Операција ан белгиската полиција.

Белгиските власти соопштија дека полицијата пронашла три појаси кои може да се искористат за самоубиствени бомбашки напади, како и траги од експлозив и отпечатоци на осомничениот за терористичките напади во Париз, Салах Абдеслам во стан во Брисел. Според обвинителството, полицијата извршила претрес на станот во населбата Шаербек на 10 декември. Станот, како што наведуваат од обвинителството, бил издаден под лажно име кое веројатно било искористено од некој од осомничените кои беа уапсени во Белгија за поврзаност со нападите во Париз.

XS
SM
MD
LG