Достапни линкови

Орбан бара нова заштитна линија на грчката граница


Унгарскиот премиер Виктор Орбан

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Европската унија треба да утврди нова заштитна линија долж грчката северна граница. Според него,спогодбата со Турција нема да биде доволна за да ги запре стотиците илјади мигранти кои доаѓаат во Европа. Тој во интервју за државното радио истакна и дека Бугарија треба да биде примена во Шенген зоната на ЕУ, а Македонија треба да добие финансиска и друг вид поддршка за да може да ја зајакне заштитата на границата.

XS
SM
MD
LG