Достапни линкови

Бомбашки напад во Либија, над 21 жртва


Експлозијата во тренинг центарот во Либија.

Најмалку 21 лице загина во бомбашки напад на полициски тренинг центар во либискиот западен град Злитен. Но, градоначалникот на Злитен, Мифтах Лахмади изјави дека бројката на жртви во експлозијата на камион е над 40, бидејќи во тренинг центарот имало стотина регрути. Се уште никој не презема одговорност за нападот. Се претпоставува дека нападот го извршиле борци лојални на милитантната група Исламска држава.

XS
SM
MD
LG