Достапни линкови

Иран со нови обвинувања за Саудиска Арабија


Знамињата ан Иран и на Саудиска Арабија

Иранските власти ја обвинија Саудиска Арабија дека намерно ја нападнала својата амбасада во јеменскиот главен град Сана. Според властите, Саудиска Арабија е одговорна за штетата на објектот и за повредата на некои од вработените во амбасадата. Меѓународната коалиција предводена од Саудиска Арабија, кој спроведува воздушни напади врз шиитските бунтовници во Јемен кои се поддржани од Иран соопшти дека ги истражува обвинувањата. Портпаролот на коалицијата, Ахмед Асери изјави дека биле извршени воздушни напади во Сана на 6 јануари.

XS
SM
MD
LG