Достапни линкови

Денеска се слави Божиќ


Православните верници во Македонија денеска го прославуваат Божиќ, денот на раѓањето на Исус Христос. Овој ден го слават и другите православни цркви кои се водат по стариот јулијански календар. Покрај Македонската, православна црква Божиќ, денеска го празнуваат и руската, грузиската и црногорската црква, како и Ерусалимската патријаршија, Коптите и некои манастири на Света гора во Грција. Божиќ се смета за еден од најголемите христијански празници.

XS
SM
MD
LG