Достапни линкови

Итен состанок на Советот за безбедност на ОН


Средба на Советот за безбедност на ОН

Советот за безбедност на ОН ќе одржи итен состанок со цел да постигне согласност за тоа како да одговори на наводите дека Северна Кореја изврши тестирање на хидрогенска бомба. Средбата била побарана од САД и Јапонија откако нуклеарните активности на Пјонгјанг наидоа на меѓународна осуда. Претставникот на Јапонија во ОН, Мотохиде Јошикава изјави дека Советот за безбедност ќе расправа за идните мерки против Северна Кореја. ОН веќе спроведуваат санкции против земјата поради нејзината нуклеарна програма.

XS
SM
MD
LG