Достапни линкови

ОН-Северна Кореја да ги прекине нуклеарните тестови


Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун денеска до осуди нуклеарниот тест на Северна Кореја. Тој изјави дека тестирањето на хидрогенска бомба е загрижувачко и може да ја дестабилизира регионалната стабилност. Според него, Северна Кореја уште еднаш ги прекршила резолуциите на Советот за безбедност и покрај обединетиот повик на меѓународната заедница да запре со такви активности. Тој побара од Северна Кореја да прекине со натамошни нуклеарни активности.

XS
SM
MD
LG