Достапни линкови

Јордан со осуда за Иран поради Саудиска Арабија


Протести по егзекуцијата на свештеникот Нимр ал Нимр.

Јордан го повика иранскиот амбасадор во Аман со цел да го осуди нападот на амбасадата на Саудиска Арабија во Техеран и мешањето на Иран во работите на земјата. Тензиите меѓу Иран и Саудиска Арабија беа покренати откако официјален Ријад го егзекутираше проминентниот шиитски свештеник Нимр ал Нимр. По егзекуцијата ирански демонстранти упаднаа во амбасадата на Саудиска Арабија во Техеран откако врховниот лидер Ајатолахот али Хаменеи најави одмазда.

XS
SM
MD
LG