Достапни линкови

Ердоган во одбрана на Саудиска Арабија


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека егзекуциите во Саудиска Арабија се домашно прашање. Саудиска Арабија во изминатиот викенд го егзекутираше проминентниот шиитски свештеник Нимр ал Нимр што наиде на осуда од Иран и од други земји. Ердоган истакна и дека оние кои и натаму молчат за смртта на луѓето во Сирија сега ја осудуваат егзекуцијата на едно лице во Саудиска Арабија.

XS
SM
MD
LG