Достапни линкови

ИД со напади во северозападен Ирак


Милитантите на Исламската држава започнаа офанзива во близина на градот Хадиџа во северозападен Ирак. Меѓународната коалиција предводена од САД соопшти дека на офанзивата возвратиле ирачките безбедносни сили со нивна воздушна поддршка. Американскиот полковник Стив Ворен изјави дека околу 100 милитанти биле убиени. Во борбите загинале и 25 припадници на ирачките сили.

XS
SM
MD
LG