Достапни линкови

Руски војници во соборувањето на Малезискиот авион


Холандските обвинители ги истражуваат наводите на новинарската организација Белинкет со седиште во Британија дека најмалку 20 руски војници биле инволвирани во уривањето на малезискиот патнички авион над источна Украина во 2014 година. Оваа група соопшти дека идентификувала над 100 руски војници кои можеле да знаат за движењето на ракетниот лансер со кој бил соборен авионот Боинг 777 при што загинаа 298 луѓе. Дваесет од нив, како што се наведува, директно биле вклучени во лансирањето на ракетата.

XS
SM
MD
LG