Достапни линкови

САД им дава предност на дипломатските мерки за Иран


Белата куќа соопшти дека треба да се направат повеќе дипломатски обиди пред да се објават било какви санкции како одговор на лансирањето на балистички проектили од Иран. Администрацијата на претседателот Барак Обама ја разгледува можноста за голем број на дополнителни санкции во врска со програмата на Иран за балистички ракети. Некои законодавци ја критикуваа администрацијата за она што тие го опишуваат како задоцнети казнени мерки како одговор на неодамнешното иранско ракетно тестирање. Бен Роудс, заменик-советник за национална безбедност, изјави дека САД и петте други сили во светот преговара со Иран минатата година за да се спречи развивањето на нуклеарно оружје но оти тоа нема да ги попречи идните санкции. Родос зборуваше во Хаваи каде Обама го завршуваше својот Божиќенодмор.

XS
SM
MD
LG