Достапни линкови

Пронајдено е мртво дете во брод со мигрантите


Двегодишното момче, кое се удави кај грчкиот остров Агатониси стана прва жртва меѓу мигрантите оваа година, соопшти крајбрежната стража.

Момчето и уште 39 патници се наоѓаа во пренатрупаниот гумен чамец, кој вчера удри во карпа кај островот и се преврте.

Сите мигранти беа спасени, освен момчето, а десетмина од преживеаните се хоспитализирани поради хипотермија.

Чамецот, со кој патувале тргнал од Техеран во услови на засилен ветер.

Меѓу спасените е и мајката на момчето, а сите спасени мигранти се префрлени во пристаништето Питагорио на островот Самос.

XS
SM
MD
LG