Достапни линкови

Ај Вевеј ќе постави споменик посветен на мигрантите


Кинескиот уметник Ај Вејвеј најави дека ќе постави меморијален споменик на грчкиот остров Лезбос во чест на бегалците, од кои голем број загинаа обидувајќи се да стигнат до Европа.

- Многу луѓе ги загубија животите под ударите на брановите, потребен ни е споменик, посочи Ај.

Тој додаде дека веќе отворил студио на Лезбос, додавајќи оти многу негови студенти учествуваат во проектот.

Ај на почетокот од неделата ги посети бегалците на Лезбос

XS
SM
MD
LG