Достапни линкови

Авганистан и Пакистан ги обновуваат заложбите за мир


Авганистан и Пакистан ги обновуват заложбите да се гради мир во новата година, закажувајќи разговори во Пакистан на 11. јануари. Потегот доаѓа во време на обновување на нападите во Кабул одТалибанците, кои досега ги избегнуваа сите мировни преговори. Мировните напори на Авганистан и Пакистан, минатото лето пропаднаа откако талибанците презедоа серија крвави напади низ земјата. Последните разговори беа потикнати од пакистанскиот воен командант РахелШариф, кој го посети Кабул минатата недела. По неговата посета, Кабул најави нова рунда на дијалог меѓу Авганистан, Пакистан, САД и Кина на 11 јануари.

XS
SM
MD
LG