Достапни линкови

Жителите на Крим ќе се соочат со недостаток на струја


Жителите на Крим ќе се соочат уште неколку месеци со недостаток на електрична енергија бидејќи Русија изгледа ќе стави крај на договорот со Украина за испорака на електрична енергија.Портпаролот на Кремаљ изјави дека рускиот претседател Владимир Путин кажал дека нема да го обнови договорот, кој истече на денот на Нова Година, се додека Киев продолжува да инсистира дека полуостровот припаѓа на Украина. Крим беше отсечен од испораката на енергија од Русија на полноќ на 31 ви декември, кога договорот истече. Ако Киев се согласи да се откаже од своето барање за определување клаузула Крим да биде дел од Украина, тогаш Русија ќе биде повеќе заинтересирана да го обнови договорот,изјави портпаролот на Кремаљ.

XS
SM
MD
LG