Достапни линкови

Повторно прекин на струјата во Крим


Претставници на Крим соопштија дека Украина го прекинала снабдувањето со електрична енергија на Крим. До ова доаѓа по еден месец откако саботери ги оштетиле далновидите што водат до овој полуостров кој во минатата година беше анкетиран од Русија. Украина соопшти дека прекинот бил поради дефект на заштитната опрема на далноводите кои водат до Крим. Поради ова околу 2 милиона жители на полуостровот се без редовно снабдување со струја.

XS
SM
MD
LG