Достапни линкови

Руската валута го достигна најниското ниво


Руската валута го достигна најниското ниво годинава во однос на доларот. Рубљата загуби 40 проценти од својата вредност во минатата година, а сега забележа пад од дополнителни 20 проценти споредбено со 2014 поради тоа што економијата на земјата е погодена од западните санкции кои предизвикаа намалување на цените на нафтата. САД и ЕУ спроведоа санкции против Русија, поради анексијата на Крим и улогата на земјата во конфликтот во источна Украина.

XS
SM
MD
LG