Достапни линкови

Одбележување на провладините протести во Иран


Иранскиот претседател Хасан Рохани.

Во Иран денеска се одбележуваат шест години од провладините протести предизвикани од демонстрациите против резултатите од претседателските избори во земјата во 2009 година. Провладини протести и церемонии се одржаа во Техеран и низ земјата со цел да се одаде почит на поддршката која ја даде народот по спорните избори на кои претседателот Махмуд Ахмадинеџад освои втор мандат.

Наследникот на Ахмадинеџад, Хасан Рохани по победата на изборите во 2013 година вети реформи во земјата, но во меѓувреме провладините протести ги опиша како „епски“ додека говореше на меѓународната конференција на исламско единство во Техереан.

XS
SM
MD
LG