Достапни линкови

Изгласан Законот за јавнообвинителска служба


Собранието попладнево со 75 гласови „за“ и ниту еден против и воздржан го донесе Законот за измена и дополнување на Законот за јавнобвинителска служба. Измените и дополнувањата на Законот ги достави Владата по скратена постапка на предлог на Министерството за правда, а по барање на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која претходно неколку пати повика законот да биде усвоен во Собранието со цел непречено функционирање на институцијата.

XS
SM
MD
LG