Достапни линкови

Напад во Дагестан, убиено едно лице


Тврдината во Дагестан каде во близина е извршен нападот.

Локалните власти од рускиот регион Дагестан во Северен Кавказ соопштија дека вооружена група убила едно лице во напад во близина на тврдина од историско значење во Дербент. Во нападот биле повредени и 10 лица, од кои четворица се потешко ранети. Се уште нема информации кој е одговорен за нападот. Дагестан често е цел на напади од страна на милитантите кои сакаат да воспостават Исламска држава во Северен Кавказ.

XS
SM
MD
LG