Достапни линкови

Разговор на лидерите на Украина, Русија, Германија и Франција


Ситуацијата во Донбас прикажана на мапа.

Лидерите на Украина, Русија, Германија и Франција денеска телефонски ќе разговараат за напорите да се спроведе мировниот договор меѓу Украина и проруските бунтовници. Украинскиот претседател Петро Порошенко вчера се состана со германската канцеларка Ангела Меркел за да ги координираат позициите и да разговараат за имплементација на примирјето постигнато во Минск, Белорусија во февруари. Кабинетот на Порошенко ги обвини бунтовниците за прекршување на примирјето и за предизвикување провокации во Донбас со што се загрозува мировниот процес.

XS
SM
MD
LG