Достапни линкови

Ердоган со обвинувања за режимот на Асад


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ја обвини владата на сирискиот претседател Башар ал Асад дека „безмилосно“ убила 400.000 луѓе. Ердоган пред посетата на Саудиска Арабија ги обвини и земјите кои „го распалуваат огнот“ и кои ги поддржуваат сириските курдски борци, кои Турција ги смета за терористи поради нивната поврзаност со Курдската работничка партија.

XS
SM
MD
LG