Достапни линкови

Контроверзни измени во Уставниот суд на Полска


Полскиот претседател Анджеј Дуда

Полскиот претседател Анджеј Дуда ги потпиша измените во законот за работата на Уставниот суд, со кои според критичарите ќе биде зајакнато влијанието на власта врз судот. Според измените, членовите на Уставниот суд кои се 15 можат да донесат одлука со согласност на 10 судии, а најмалку 13 треба да бидат присутни на најспорните случаи.

Според критичарите, со тоа Уставниот суд ќе биде принуден во донесувањето на одлуките да ги вклучи и петте судии кои неодамна беа назначени од владејачката партија.

XS
SM
MD
LG