Достапни линкови

Давутоглу нема да се сретне со лидерот на прокурдската партија


Турскиот премиер Ахмет Давутоглу

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека не би било соодветно да разговара со лидерот на прокурдската партија во земјата за новиот устав. Според Давутоглу, разговорите не се можни, бидејќи лидерот на Курдската работничка партија, Селахатин Демирташ соопштил срамни коментари за Турција. Демирташ за време на посетата на Москва во минатата недела го осуди соборувањето на рускиот борбен авион од страна на Турција.

XS
SM
MD
LG