Достапни линкови

Рохани: мора да се поправи сликата за исламот


Иранскиот претседател Хасан Рохани

Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека муслиманите мора да ја подобрат сликата на нивната вера која е расипана од екстремистички групи како Исламската држава. „Тоа е наша најголема должност“, изјави тој на Исламската конференција во Техеран. Рохани ги критикуваше муслиманските земји за „нивниот молк за убиствата и крвопролевањето во Сирија, Ирак и Јемен“. Иран ја поддржува владата на сирискиот претседател Башар ал Асад и им е сојузник на Хутите кои контролираат големи делови во Јемен во борбата против воената коалиција предводена од Саудиска Арабија.

XS
SM
MD
LG