Достапни линкови

Десетици загинати од невремето во САД


Најмалку 11 луѓе вчера загинале од торнадата или во сообраќајните несреќи предизвикани од нив во Тексас со што бројот на жртвите изнесува над 40 откако деновиве невреме го погоди југот на САД. Во околината на Далас торнадата кои се ретки во овој период на годината уништиле стотици домови. Во поплавите во Мисури и Илиноис загинале 13 лице, а повредени и штети имало и во Мисисипи, Тенеси, Арканзас и Алабама. Во американскиот Метеоролошки центар велат дека ваквото лошо време ќе продолжи и во наредните денови.

XS
SM
MD
LG