Достапни линкови

Ирачките сили го преземаа градот Рамади од групата на ИД


Ирачките претставници соопштија дека владините сили ја преземале контролата врз владиниот компклекс во Рамади, кој беше упориште на групата на Исламската држава. „Нашите сили беа во можност да влезат во владиниот комплекс, почнувајќи со седиштето на полицијата“, го цитираше денеска ДПА, Јасер ал - Дулаими, портарол на провнциската полиција на Анбар. Ројтерс го цитираше ирачкиот воен портпарол како вели дека трупите биле во можност да „ја преземат контролата“ врз владиниот комплекс по жестоките биорби во западниот град. Победата на ирачките сили во Рамнади е втора по онаа во Тикрит.

XS
SM
MD
LG