Достапни линкови

Во Србија уапсени вкупно 80 лица поради финансиски криминал


Во акцијата на српската полиција уапсени се 80 лица осомничени за најтешки малверзации во областа на финансискиот криминал. Сослушувањата на многумина се веќе во тек, a Вишиот суд во Белград ги одреди синоќа и првите притвори, јави Танјуг. Осомничените кои не се вчера изведени пред обвинителите на сослушување, денеска ќе бидат сукцесивно приведени, а после тоа ќе се одлучува кој ќе биде во притвор, а кој ќе се брани од слобода.

Говорејќи за полициската акција, министерот за внатрешни работи Небојша Стефановиќ рече дека уште еден поголем број кривични истраги се во завршна фаза, и дека ќе има уште доста акции во борбата против криминалот и корупцијата. Тој додаде дека епилогот на вчерашната акција на МВР се 80 приведени за најтешки малверзации во областа на финансискиот криминал, дека се трага по уште четири лица и оти се поднесени уште 39 кривични пријави. Златко Пантелиќ од Управата на криминалистичката полиција изјави дека тајмингот на акцијата е одреден врз основа на препораката на ЕК и Владата на Србија за да се испрати порака дека во сите дејности мора да се работи по закон.

XS
SM
MD
LG