Достапни линкови

Француска новинарка протерана од Кина


Кинеските власти информирале дека француска новинарка која го критикувала третманот на муслиманското малцинство Ујгури, ќе треба да ја напушти земјата до 31 декември. Урсула Готје, соработник од Пекинг за неделен француски магазин, за западните новински агенции рекла дека кинеското Министерство за надворешни работи побарало од неа да го повлече извештајот и да се извини. Нејзиниот напис кој сугерира дека Кина ги користи нападите во Париз за да оправда кампањи против Ујгурите, предизвика осуда од Пекинг и кампања во медимите контролирани од државата. Француското Министерство за надворешни работи соопшти дека жали што на новинарката не и била продолжена визата.

XS
SM
MD
LG