Достапни линкови

Турција се договорила со ЕУ за визната либерализација


Турскиот министер за евроинтеграции Волкан Бозкар изјави денеска дека Турција постигнала договор со ЕУ за визна либерализација на земјата. Тој изразни надеж дека во октомври следната година турските граѓани ќе можат да патуваат без визи во земјите од Шенген зоната. Анкара и Брисел пред неколку недели постигнаа договор за намалување на мигрантскиот бран кон ЕУ.

XS
SM
MD
LG